Czy przy nerwicy lękowej się chudnie?

Czy przy nerwicy lekowej się chudnie?

Problemy ze zdrowiem psychicznym często rzutują na cały nasz organizm. Niekiedy przez nerwicę tyjemy, a innym razem możemy chudnąć. To schorzenie dotyczyć może wielu osób, które żyją w ciągłym stresie i borykają się z licznymi dolegliwościami. Sprawdźmy zatem, czy nerwica lękowa zawsze powoduje chudnięcie i jakie objawy ma daje ta choroba. Co warto wiedzieć w tym temacie? Czy nerwica lękowa prowadzi do utraty kilogramów?

Nerwica lękowa

Czym jest nerwica lękowa? Najprościej mówiąc, jest to lęk uogólniony, związany z zaburzeniami psychicznymi. Głównym objawem, jak sama nazwa wskazuje, jest odczuwanie przez chorego silnego lęku. Może on trwać bardzo długo i utrudniać normalne funkcjonowanie. Niejednokrotnie prowadzi także do różnych objawów somatycznych, które wzmagają strach. Nie od dziś wiadomo, że ten problem dotyczy coraz większej liczby osób na całym świecie.

Zaburzenia mają związek z przeżywanym przez nas stresem. Faktem jest, że życie w ciągłej presji, w biegu, nerwach to jedne z wielu powodów, które mogą wpływać na taki stan rzeczy. Przewlekły stres negatywnie oddziałuje na cały organizm, psychikę i układ nerwowy. To z kolei może być przyczyną wielu zaburzeń natury psychicznej. Jeśli ciągle żyjemy w stresie, musimy liczyć się z rozwojem zaburzeń snu, depresji, nerwicy, zaburzeń odżywiania, uzależnienia fizycznego i psychicznego itp.

Nerwica lękowa a utrata kilogramów

Warto wiedzieć, że nerwica lękowa w wielu przypadkach dotyczy szybkiej utraty wagi. Znerwicowana osoba ma problemy z jedzeniem, przez co nie dostarcza organizmowi najważniejszych składników odżywczych i odpowiedniej ilości kalorii. Jeżeli widzimy u siebie takie problemy, trzeba działać jak najszybciej. Warto udać się do psychoterapeuty i skorzystać z leczenia. Nie zapominajmy o tym, że przyczyny chudnięcia mogą być inne (np. problemy z tarczycą). Konieczne jest wykonanie różnorodnych badań, które zleci nam specjalista.

Istotne jest to, że chudnięcie może wiązać się z nerwicą lękową, ale może także wiązać się z innymi kłopotami ze zdrowiem. Na szczęście leczenie może zniwelować ten problem i pozwoli nam na nowo odzyskać radość życia. Nie ma sensu zwlekać zbyt długo, gdyż problemy mogą się jedynie pogłębiać. W walce z nerwicą lękową spore znaczenie ma wsparcie bliskich, Powiedzmy ich o swoich zaburzeniach i poprośmy i pomoc. Nieodłącznym elementem terapii jest regularne uczęszczanie do psychologa, który wesprze nas i wskaże najlepsze możliwe rozwiązania.

Nerwica lękowa to niezwykle trudne zaburzenie, które u licznych osób trwa wiele tygodni lub nawet miesięcy. Problemy z psychiką często rzutują na cały organizm, przez co bardzo często borykamy się z nadmierną utratą wagi. Najskuteczniejsze jest połączenie farmakologii i terapii w procesie leczenia. Znajdźmy specjalistów, którzy pomogą nam radzić sobie z nerwicą lękową.