Kiedy chudniemy najszybciej – jak przyśpieszyć proces odchudzania?

Kiedy chudniemy najszybciej

Odchudzanie to czasochłonny proces wymagający wielu zmian w codziennych nawykach. Jego tempo jest uzależnione od kilku czynników takich jak początkowa masa ciała, dieta oraz ilość snu. Podpowiadamy, jak przyśpieszyć proces odchudzania.

Szybkość odchudzania a obecna waga

Odpowiedź na pytanie, kiedy chudniemy najszybciej jest dość oczywista. Proces odchudzania przebiega najszybciej w momencie, w którym osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy spalają znacznie więcej kalorii niż ich przyjmują. Początkowa masa ciała nie odgrywa tu żadnej roli. Przykładowo, osoba ważąca 100 kg spalająca 2500 kalorii dziennie będzie chudła szybciej od osoby ważącej 75 kg, która spala tylko 1300 kalorii. Pomimo tego, należy zaznaczyć, że historia utraty wagi ma wpływ na prędkość odchudzania. Osoby, które w przeszłości zrzuciły dużą ilość kilogramów i chcą zrobić to ponownie, muszą się liczyć z wolniejszym tempem odchudzania.

Kiedy chudniemy najszybciej – odpowiednia dieta

Aby zwiększyć tempo odchudzania, należy zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe. Po pierwsze, trzeba unikać spożywania fast-foodów i napojów o wysokiej zawartości cukru. Ponadto, proces odchudzania może zostać przyśpieszony przez ograniczenie spożycia smażonych mięs, na przykład popularnych kotletów. W czasie jego trwania warto stawiać na niskokaloryczne produkty takie jak kurczak, morskie ryby oraz chude sery. Nie można też zapominać o spożywaniu odpowiedniego rodzaju węglowodanów, na przykład razowego chleba i brązowego ryżu. Należy też pamiętać o dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, zawartych w warzywach i owocach. Poza tym nie można ignorować kwestii podjadania niezdrowych przekąsek. Aby się odchudzić, należy z nich zrezygnować lub zastąpić zdrowymi odpowiednikami, na przykład dającą poczucie sytości papryką.

Aktywność fizyczna przyśpiesza odchudzanie

Proces odchudzania to nie tylko odpowiednie dieta. Jego tempo jest uzależnione od ilości wykonywanej aktywności fizycznej. Im jest jej więcej, tym więcej spalamy kalorii. Dlatego, warto stawiać na takie aktywności jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie, a nawet intensywne spacery. Rodzaj ruchu musi być dostosowany do aktualnych możliwości i stanu zdrowia. Niezależnie od ostatecznego wyboru, każda systematycznie powtarzana aktywność fizyczna przyśpiesza proces odchudzania.

Odchudzanie a sen

Wbrew pozorom odpowiednia ilość snu ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i ilość posiadanej energii. Zbyt krótki sen trwający mniej niż 7 godzin przyczynia się do spowalniania procesu przemiany materii. Oczywistym następstwem takiego stanu rzeczy są większe trudności z pozbywaniem się zbędnych kilogramów. Ponadto, trzeba też zadbać o jakość snu, jeżeli będzie ona niewystarczająca, trzeba się liczyć z podobnym efektem jak w przypadku zbyt krótkiej ilości jego trwania.