Gdańsk – najciekawsze zakątki miasta, które musisz odwiedzić! Co warto zobaczyć w Gdańsku?

co warto zobaczyć w gdańsku

Letnie miesiące i wakacje to czas szczególnie sprzyjający podróżom. Każdy prędzej czy później staje przed wyborem jaką destynację wybrać. Coraz częściej wybór turystów, zarówno tych z Polski jak i tych pochodzących z innych krajów, pada na polskie wybrzeże. Wzdłuż całego północnego krańca Polski położonego nad Morzem Bałtyckim nie brakuje pięknych miast, obfitujących w atrakcje turystyczne. Jednym z większych, najbardziej popularnym, a także najpiękniejszym z nich jest Gdańsk. Miasto co roku odwiedzane jest przez tysiące turystów z całego świata, chcących zobaczyć przepiękną starówkę a także skorzystać z szeregu innych wspaniałych atrakcji, które oferuje miasto.

Atrakcje historyczne

 1. Westerplatte

Westerplatte to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Gdańsku. Dokładnie w tym miejscu 1 września 1939 roku rozpoczął się ostrzał z niemieckiego pancernika. Na terenie tego parku historycznego zobaczyć można ruiny różnych budowli wojskowych takich jak wartownie, koszary, a także cmentarz, oraz charakterystyczny pomnik, upamiętniający bohaterskich obrońców Westerplatte. Wszystkie te atrakcje dostępne są za darmo. Do Westerplatte można również dopłynąć statkiem z centrum miasta.

 1. Europejskie centrum Solidarności

Kolejny obowiązkowy punkt na historycznej mapie Gdańska to Europejskie Centrum Solidarności. Centrum to stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie. Na zwiedzanie tego miejsca warto poświecić od 1,5 do 2 godzin. W muzeum można podziwiać klasyczne eksponaty jak i również nowoczesne wystawy, wykorzystujące rożnego rodzaju technologie, jak np. przestrzenne projekcje.

 1. Żuraw

Żuraw to najbardziej rozpoznawalny symbol miasta. Urządzenie to służyło do załadunku towaru na statki oraz do stawiania masztów. W jego wnętrzu znajduje się ogromne drewniane koło będące systemem napędowym, które dawniej było poruszane siłą ludzkich nóg. Żuraw pełni również funkcję wodnej miejskiej bramy.

Atrakcje sakralne

 1. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka w Gdańsku może poszczycić się tytułem największej świątyni w Europie wybudowanej z cegły. Budowa tego imponującego kościoła trwała aż 159 lat. Bazylika uznawana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w Gdańsku.

 1. Katedra w Oliwie

Kolejnym wspaniałym zabytkiem w Gdańsku jest katedra Oliwska, będąca najdłuższą świątynią w Polsce – mierzy aż 107 metrów. Największą atrakcją świątyni są XVIII wieczne organy, posiadające aż 8000 piszczałek. Warto wybrać się na 20 minutową prezentację organów i wysłuchać ich brzmienia na żywo.

Muzea

 1. Muzeum Bursztynu

Pogoda nas polskim morzem bywa kapryśna, dlatego w deszczowe dni warto rozważyć zwiedzanie muzeum. Jednym z ciekawszych znajdujących się w Gdańsku jest Muzeum Bursztynu. Miejsce to jest pełne przepięknych eksponatów, a ich liczba może imponować – jest ich tam ponad 1000! W muzeum można obejrzeć zjawiskowe bursztyny w wielu różnych kształtach i odmianach, a także wystawy pełne multimedialnych efektów i niesamowitych scenografii.

 1. Muzeum II Wojny Światowej

Kolejne muzeum, które naprawdę warto odwiedzić to przepełnione historią Muzeum II Wojny Światowej. Muzeum uchodzi za jedno z najnowocześniejszych w Europie. Centralnym punktem muzeum jest wystawa znajdująca się 14 metrów pod ziemią. Jej powierzchnia to prawie 5 tys. m2. Wizyta w tym muzeum to ogromna lekcja historii, którą powinien odbyć każdy.

Atrakcje morskie

 1. Sołdek

Sołdek to pierwszy statek pełnomorski zbudowany po II Wojnie Światowej w Polsce. Będąc w Gdańsku warto znaleźć czas aby wejść na jego pokład i zwiedzić jego wnętrze. Statek ten odbył 1479 rejsów. Sołdek jest unikatowym zabytkiem techniki okrętowej, jedyny zachowany egzemplarz z napędem parowym na świecie.

Inne atrakcje

Gdańsk to wspaniałe miasto, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Lista atrakcji turystycznych zdaje się nie kończyć i ciężko wybrać kilka, które warto odwiedzić. Poza wszystkimi miejscami wymienionymi wyżej, warto również odwiedzić:

 • Jarmark Dominikański
 • Molo w Brzeźnie
 • Teatr Szekspirowski
 • Gdańskie ZOO
 • Ratusz
 • Dwór Artusa