Jakie owoce mają najmniej kalorii?

Jakie owoce mają najmniej kalorii

Każdy z nas wie, że owoce to zdrowe i wartościowe produkty, które warto spożywać każdego dnia. Jednakże niekiedy obawiamy się, że owoce bywają zbyt kaloryczne. Okazuje się, że istnieje wiele propozycji, które mają niewiele kalorii i pozwalają nasycić organizm. Przyjrzyjmy się zatem temu, po jakie owoce sięgać na diecie odchudzającej. Możliwości jest sporo, dlatego każdy dobierze to, co najbardziej lubi. Jakie owoce mają najmniej kalorii? O czym warto wiedzieć?

Źródło witamin

Faktem jest, że owoce są bogatym źródłem witamin A, C, B, jak też błonnika, magnezu, potasu, wapnia itp. Trzeba wiedzieć, że produkty te mają niską wartość energetyczną, jednocześnie zawierając też cukry proste. Dlaczego warto sięgać po smaczne owoce? Nie jest tajemnicą, że regularne spożywanie owoców to nie tylko pyszny smak, lecz także zdrowie. Najważniejsze zalety wiążą się z poprawą odporności, zadbaniem o energię, wsparciem dla umysłu, czy też zapewnieniem dobrego wyglądu skórze. Docenić warto to, że owoce są alternatywą dla słodyczy, zwłaszcza gdy zamierzamy pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Ponadto, spore znaczenie ma skutecznie nawodnienie organizmu, gdyż owoce w swoim składzie mają nawet do 90% wody. Najcenniejsze są banany, brzoskwinie, awokado, cytrusy, jabłka, kiwi, mango, śliwki, wiśnie i wiele innych.

Smaczna przekąska

Z pewnością owoce stanowią doskonałą przekąskę lub stanowią uzupełnienie posiłku. Uwielbiamy je z tego względu, że są niezwykle smaczne i soczyste. Powinniśmy jednak pamiętać o ich kaloryczności. Eksperci wskazują, aby każdego dnia spożywać co najmniej 1 porcję owoców. Dzięki temu zadbamy o zdrowie i profilaktykę dotyczącą nowotworów, cukrzycy, chorób wzroku i układu sercowo-naczyniowego. Nie każdy wie, że owoce najlepiej jest spożywać w pierwszej połowie dnia – w tym czasie nasz układ trawienny pracuje najskuteczniej. Zdrowe osoby sięgać mogą po owoce na śniadanie, łącząc je przykładowo z płatkami lub jogurtem. Z tego względu, że w owocach znajduje się dużo fruktozy, nie spożywajmy ich przed snem. Fermentacja owoców może także zmniejszyć komfort snu.

Najmniej kaloryczne owoce

Jak już wiemy, owoce to smaczna i zdrowa przekąska, idealna dla osób w każdym wieku. Zawarte w nich kalorie mają wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto poznać owoce mające najmniej kalorii. W tym wypadku [przoduje arbuz, który w 100 gramach owocu ma tylko 30 kcal. Najwięcej kalorii z kolei mają banany (72 kcal w 100 g). Inne owoce z dosyć niską kalorycznością to:

  • Truskawki – 32 kcal w 100 g
  • Melon – 34 kcal w 100 g
  • Brzoskwinia – 39 kcal w 100 g
  • Grejpfrut – 423 kcal w 100 g
  • Czarne jagody – 43 kcal w 100 g
  • Agrest 44 kcal w 100 g
  • Morele – 48 kcal w 100 g

Około 50 kcal w 100 gramach znajdziemy w ananasie, wiśniach, malinach, jabłkach, mandarynkach, czereśniach, czy też czerwonych porzeczkach.