Śródziemnomorska roślina w polskim ogrodzie. Lawenda – czy jest wieloletnia?

lawenda czy jest wieloletnia

Lawenda to wyjątkowa roślina kojarzona przede wszystkim z niepowtarzalnym i silnym zapachem. Właśnie dlatego aromat ten znajduje zastosowanie w produkcji licznych olejków eterycznych. Oprócz tego lawenda jest również niezwykle dekoracyjnym półkrzewem, który będzie doskonale prezentować się w każdym ogródku. Dzięki temu w internecie często można spotkać się z wyszukiwaniem: lawenda czy jest wieloletnia. Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu osób nieoczywista. O czym należy pamiętać podczas zakupu krzewów lawendy? Jak przebiega ich uprawa? Czy jest to roślina jednoroczna?

Cechy rodzajowe

Lawenda to rodzaj roślin należących do rodziny jasnotowatych. Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych w Polsce gatunków można wymienić lawendę francuską oraz lawendę wąskolistną. W przydomowych ogrodach dominuje jej druga odmiana, która cieszy wzrok rozłożystym pokrojem i zjawiskowymi kwiatostanami w odcieniach fioletu. Półkrzew ten dorasta do wysokości 50 – 90 cm, dlatego doskonale prezentuje się jako soliter lub dodatek do wielogatunkowych nasadzeń. Lawenda kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia, a w warunkach naturalnych można zobaczyć ją nawet w październiku. Dzięki temu jej pyłek stanowi cenny pokarm dla pszczół oraz innych owadów. W basenie śródziemnomorskim z łatwością radzi sobie podczas zimowej pory roku, by na nowo zachwycać właścicieli ogródków swoimi kwiatami. Jednak jak zachowuje się w bardziej surowym klimacie? Czy lawenda jest wieloletnia na terenie Polski?

Zimowanie

Pomimo wielu błędnych przekazów lawenda, zwłaszcza na południu Polski, może śmiało przezimować chłodny okres roku. Zdarzają się przypadki, że w trakcie surowych, śnieżnych zim, niektóre okazy przemarzają, jednak takie sytuacje są sporadyczne. Odpowiednio dobrane odmiany półkrzewu doskonale znoszą obecne na północy Europy warunki i dlatego znajdują zastosowanie na wielu, przydomowych posesjach. Odpowiadając na pytanie, czy lawenda jest wieloletnia – jak najbardziej! Należy oczywiście pamiętać, że wymaga ona właściwego zabezpieczenia przed zimą wraz z systematycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Sadzenie i pielęgnacja

Lawenda preferuje stanowiska nasłonecznione, z podłożem suchym, próchniczym i lekko gliniastym. W naturalnych obszarach jej występowania doskonale prezentuje się na glebach cynamonowych. Warto zapewnić jej zasadową ziemię w granicach 6,5 – 7,5 pH. Oprócz tego miejsce na rabacie powinno być przewiewne, tak aby roślina miała dostęp do odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Lawendę sadzi się w odstępach wynoszących 40 – 60 cm. Przed umieszczeniem okazu w glebie należy rozluźnić jego bryłę korzeniową, a następnie ustawić pionowo, zasypać i obficie go podlać. Gatunek nadaje się również do zadarniania skarp i obsadzania ogrodów skalnych. Wówczas kąt nachylenia rośliny należy dostosować do projektu i własnych preferencji. Dorosłe krzewy potrzebują regularnego podcinania gałęzi w celu ich lepszego wzrostu oraz zagęszczenia. Z tego powodu lawendę można łatwo formować i tworzyć przy jej pomocy efektowne żywopłoty. Przed każdą zimą roślina wymaga kopczykowania, czyli obsypania nadziemnej części listowiem lub korą. Zabieg ten zapobiega przemarzaniu i chroni pędy przed niską temperaturą. Oprócz tego wyższą część każdej rośliny należy okryć stroiszem w postaci słomy, uschniętych liści czy agrowłókniny. Działania te skutecznie zabezpieczą lawendę na okres zimy, by mogła ponownie rozwinąć się w czerwcu.

Gdzie zastosować lawendę?

Ze względu na okazały wygląd lawenda doskonale prezentuje się na każdej posesji. Wiele osób decyduje się na jej posadzenie przed domem, tak aby stanowiła wyróżniającą się ozdobę na tle fasady budynku. Jej pokrój sprawia, że nada się też do naturalistycznych, wiejskich oraz nowoczesnych aranżacji. Półkrzewy lawendy można komponować z bylinami, roślinami jednorocznymi oraz trawami. Niezwykły efekt osiągnie się również poprzez stworzenie jednogatunkowego nasadzenia, które będzie zachwycało swoim niezwykłym aromatem. Z tego powodu ogrodnicy znajdują dla niej zastosowanie w ogrodach ziołowych. Zerwane i wysuszone kwiatostany lawendy będą natomiast subtelną dekoracją do własnoręcznych bukietów, by następnie sprawdzić się jako naturalny odświeżacz do szafy lub danego wnętrza.