Bezpieczne odchudzanie – co należy wiedzieć na ten temat?

Bezpieczne odchudzanie ile kg

Dieta – słowo klucz, które jest „na czasie” u wielu osób. Nie ma się czemu dziwić, bowiem nadwaga i otyłość to dwie choroby, które dręczą współczesne społeczeństwo. Chodzi tu o zdrowie każdego człowieka. Ważne jest jednak bezpieczne odchudzanie. Ile kg można schudnąć na tydzień? Ile można pozbyć się w ciągu miesiąca? Warto znaleźć odpowiedź na to pytanie, aby móc uzyskać imponujące, a co najważniejsze trwałe efekty.

Zbyt restrykcyjna dieta

Osoby, jakie na co dzień zajmują się układaniem planów dietetycznych dla różnych osób, przestrzegają przed jednym – przed zbyt restrykcyjnymi dietami, czyli tzw. głodówkami. To fakt, że dzięki nim w szybkim czasie można stracić upragnione kilogramy, jednak równie szybko można je odzyskać. I to w większej ilości. Dojdzie bowiem do tzw. efektu jo-jo. Poza tym, zbyt restrykcyjne diety są w stanie wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia. Jeżeli ktoś podejdzie do tego w pożądany sposób, ma szansę na to, aby utrata wagi była widoczna, a do tego utrzymała się już na zawsze.

Utrata wagi na przeciągu tygodnia

Najważniejsza dla wszystkich jest redukcja tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że w ciągu jednego tygodnia powinno tracić się od 0,5 do 1 kg masy ciała. Wychodzi na to, że maksymalnie w ciągu miesiąca powinno tracić się ok. 4 kilogramów. Nie można jednak zapomnieć, że wszystko tak naprawdę uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Mało? Może dla jednych faktycznie, jednak nie można zapomnieć o tym, że w tym przypadku mówi się o bezpiecznym tempie odchudzania. Jeżeli ktoś chciałby zrzucić ok. 10 kilogramów, to zgodnie z tym, co wyżej było napisane, zajmie mu to ok. trzech miesięcy. Jednak można być pewnym tego, że efekty w końcu się pojawią. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.

Ktoś kiedyś powiedział, że nie przybiera się na wadze w ciągu tygodnia. Nadprogramowe kilogramy pojawiają się na przeciągu od kilku do kilkunastu miesięcy. Tak samo będzie w drugą stronę. Trochę cierpliwości i waga zacznie w końcu wskazywać prawidłową cyfrę.

O czym nie można zapomnieć?

Bezpieczne i zdrowe odchudzanie to także kilka podstawowych zasad, których należy dopilnować. O czym dokładnie mowa?

Jedna z najważniejszych kwestii, to regularne spożywanie posiłków. Najlepiej jeżeli będą to trzy większe posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwie małe przekąski pomiędzy nimi. Ich regularne spożywanie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na całościowy metabolizm, który będzie można wyregulować. Ważne jest również to, aby nie zapominać o nawadnianiu. Min. dwa litry wody dziennie to taka konieczność. Dzięki temu będzie można również uniknąć efektu jo-jo. Należy również zrezygnować z jedzenia fast-food i niezdrowych przekąsek, typu chipsy, paluszki, ciasteczka. W diecie na stałe powinna zagościć duża ilość warzyw i owoców (ale do określonej pory).